Putování po Novohradských horách

By: Torpas Date Posted: July 13, 2009

Před několika dny jsme se vrátili z Novohradských hor, kde jsme s odrostem putovali po čtyři dny a tři noci a myslím, že jsme si to moc užili. Ale teď už trochu do hloubky.
Ve čtvrtek ráno jsme se v 8 hodin sešli na Hlavním nádraží a právě tam začala naše cesta za dobrodružstvím. Cesta vlakem trvala skoro 4 hodiny, ale v Českých Budejovicích, kde by IMG_2064.JPGmimochodem chtěl žít každý, jsme pod Alešovým vedením absolvovali moc zajímavou exkurzi po místním autobusovém nádraží spojeném s obchodním domem, které navrhoval Alešův šéf, a tak jsme se mohli dozvědět mnoho o tom, jak tento “drak” (kdo tam byl rozuměj) vznikal :-) Pak už jsme dojeli do Nových Hradů, odkud jsme vyrazili na naše čtyřdenní putování. Po chvilce jsme narazili na plantáž borůvek velkých jako “koňský voči”, a tak jsme se najedli, co hrdla ráčila. Během naší žranice se spustil dost intenzivní deštík, a tak jsme zanechali borůvek a v dešti a s všudypřítomnými komáry vyraziliIMG_2072.JPG do Nových Hradů na hrad. Mezitím přestalo pršet, a tak nám při čekání na prohlídku na prosluněném hradním nádvoří příjemně utíkalo, zvláště, když nám k tomu vyhrával Hradišťan, který tam zkoušel na večerní koncert. V hradu jsme pak viděli mnohá díla pocházející převážně z dob Buquoyských. Zvláště nás zaujal lovecký salónek s preparovaným sloním chobotem a jednou nohou a neuvěřitelná stolička ze sobích nohou a parohů (kdo neviděl neuvěří, škoda, že se tam nemohlo fotit).
IMG_2075.JPGPo hradní návštěvě jsme vyrazili na naše první nocoviště a cesta nám za přispění vydatného deštíku rychle ubíhala, a tak jsme brzy nalezli naše nocoviště cca 50m od rakouských hranic.  Honza, Ondra a Aleš uvařili príma první baštu (klobáskový fazolový guláš), postavili naši první spací základnu a po modlitbách a povídání a tom, co pro nás Ježíš udělal a co pro nás dělá a ještě o jednom zajímavém tématu, které jsme už zapomněl :-( , jsme ulehli do hajan.
Další den nás přivítalo sluníčko, a tak jsme rychle vyrazili, abychom toho hodně stihli. Nutno zde podotknout, že ne všichni toho chtěli tolik stihnout, ale nakonec jsme toho stihli opravdu hodně :-) Naše cesta vedla přes lesy hory do Hojné vody (těsně vedle světoznámé Dobré vody, kterou denně pijeme dováženou v lahvích), na Kraví horu (druhou nejvyšší horu Novohradských hor, na jejímž vrcholu stojí 34 m vysoká rozhledna, kterou jsmeIMG_2122.JPG se skoro všichni rozhodli odvážně zdolat), Kuní horu (na kterou ale vylezli pouze kluci), Jelenní hřbet až ke Zlatému Ktíši, kde jsme kousek za krásným rybníčkem zatábořili mezi meandry říčky zvané Černá. Tedy ten rybníček měl být krásný, ale nikdo nemohl předpokládat (přestože mi to nikdo nechtěl věřit), že bude vypuštěný :-) Po krátké ale intenzívní koupeli v horském potoce jsme se opět už nemohli dočkatvečeře. Tentokráte bramborové kaše se slaninou v podání tria Maruška, Jana a Eliška. Moc nám P1110406.JPGchutnala a po večeři zbyl ještě čas na stínové divadlo na plátku šunky (viz video níže). Celým puťákem nás také provázely libé melodie z Alešovy irské flétny a nebylo tomu jinak ani tento večer. Pak už následovalo jen rychlé stavění našeho příbytku za tmy a chrápání
… až do rána :-) Další den jsme si rychle zabalili a jelikož studánka, která byla na mapě těsně vedle toho rybníka, který tam také měl být, tak také nebyla, tak jsme se rozhodli posnídat až s vodou v Žofíně. Po krátké rozcvičce, za zmínění stojí především Davidův výstup po kmeni blízkého smrku (naneštěstí nezachyceno na fotografii) aeliska baletka.JPG také Eliščina holubička na vyvráceném stromě (viz foto), jsme vyrazili směr Žofín kolem Žofínského pralesa. Do pralesa jsme jenom nakoukli, ale stejně o bylo moc pěkné. Cestou k pralesu jsme ještě na chvilku ztratili Aleše s Davidem, ale zase jsme se s nimi brzy shledali. PakIMG_2096.JPG už jsme jen šli a šli, užívali přírodu až jsme dorazili na naše poslední nocoviště. Tam nás čekala poslední skvělá večeře v podání tria Torp, Peťuš a David, což byl tuňákový těstovinový salát. Ani dva kotlíky nás zas tak úplně nezasytily, a proto jsme jako už po několikáte nepohrdli dobrůtkami z Davidova bezedného batohu. Po večeři jsme ještě zhlédli ukázky z Alešova Dialogického dramatu (i David s Maruškou se tvořivě zapojovali), kdo ještě nebyl úplný tuhoň, tak si zahrál ve spacáku asociace nebo se zúčastnil Davidova nočního výletu po okolí a pak už zase jenom chrrrr…
A máme tu poslední den. Cesta do Rybníka na rychlíka Plečnik (slovinský architekt). Cesta ubíhala a až na lehké bloudění na hraničním přechodu šla rychle do nohou. V Dolním Dvořišti jsme si skoro všichni dali výborné knedlo, zelo, vepřo a pak už jsme se kolem Night clubů brali na vlakové nádraží. Cestou jsme se těsnali v kupé, dělali plány na další dny, těšili se na horkou vanu a netěšili se na loučení.
Další den jsme se ještě sešli s pár účastníky s Ikey opět na vepřu a shodli se na tom, že přecijenom pod širákem v Novohradských horách je vzduch tak nějak lepší. Díky Bohu za to, že jsme mohli prožít těchto pár dní v tak krásném kraji, kde jsme opravdu mohli vidět v praxi, že vše, co Bůh učinil je DOBRÉ!!!

fotky http://picasaweb.google.com/odrostkspraha/20090712OdrostovePutovaniPoNH#


5 Comments to "Putování po Novohradských horách"

 • Petus Says:

  Jóooooo….bylo to super:-) hlavně 3.krizový den…ale zvládli jsme i to…a puchýře na nohou už taky docela zmizely:-))
  Kdo jste tam nebyli s námi, máte čeho do konce života litovat…:-)

 • Torpas Says:

  Taky by mě dost zajímalo, co se stalo Janě 3. krizový den s kotlíkem. To jsem nějak nezaznamenal :-)

 • Torpas Says:

  K odběru odrostových videí na youtube se můžete přihlásit na http://www.youtube.com/login?next=%2Fuser%2Fodrostkspraha :-)

 • Janee Says:

  To já, Torpe, asi taky ne… A jestli jsem to zaznamenala, tak jsem asi zapomněla. Prostě žádný silný zážitek.. Pořád mi v hlavě zní: “V Českých Budějovicích by…každý..”

 • Torpas Says:

  Tak to jsem rád, že to nebylo nic vážného :-) Jenom doufám, že nám ještě někdo v Praze zůstane a že se teď všichni nepohrnou do Budějic :-D

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.