Odrost dobyl Trosky

By: Torpas Date Posted: October 12, 2009

IMG_2898.JPGI přes pokračující rekonstrukci na pražském hlavním nádraží  a odčíslovanou pokladnu č. 10 se nám podařilo sejít v pátek 9.10. a vyrazit do lesů v okolí Turnova, kde nám Honza s Ondrou domluvili ubytování v jedné horolezecké chatce. Cesta byla dlouhá, ale než jsme si vypověděli všechny novinky se života, tak jsme už potkali s Ondrou a Honzou v Turnově na nádraží a do Borku pod Troskami, kde jsme vystupovali tak pak byl už jen okamžik. Po necelých třech kilometrech vláčení jídla, kytary, spacáků a dalších drobností, jsme konečně začali šplhat na skálu na jejímž vrcholku chatička stála. Opravdu nebyla moc velká, ale na náš počet (13) byla úplně jako šitá na míru, takže jsme na sebe šlápli jenom občas :-) V pátek jsme si už jenom udělali večeřku a pak se vydali do hajan, abychm byli čerství na další den.

V sobotu jsme se okolo osmé (což se né úplně všem zdálo jako pozdní hodina) vyloupli ze spacáků a po snídani vyraziliIMG_2919.JPG dobývat skalní sluje, skalní města, skalní hrady a prostě všechnu tu nádheru kolem. Sluníčko svítilo jen zřídka, tak nám ani moc horko nebylo. A když začalo být, hned nás schladil osvěžující podzimní deštík. Co vám budu vyprávět, prošli jsme Hrubou Skálu, Myší díru, Sedmihorky (kde se ve vzdušných lázních prohání hosté po lesích zahaleni jen do prostěradel a slamáků) a dolši až na hrad Valdštejn, kde nám dal pan Koubek detailní výklad o zdjší IMG_2934.JPGhistorii, přítomnosti i budoucnosti. Ještě teď mám v živé paměti názorné ukázky dobývání hradu z mordovací soutěsky. Pak už jsme se vydali na zpáteční cestu na níž stojí ještě za zmínku návštěva arboreta s liliovníkem tulipánokvětým (Liriodendron tulipiferum), jehož listy jsme hromadně lisovali ve svých ČSP :-) Celým dnes se také táhla hra o dobývání koenzymů Q10 a na “zapykávání značek”. Kdo ví, ať rozumí. Kdo vyhrál, to nikdo neví, ale zahrál si každý :-) Večer jsme si ještě povídali o tom, jaké to je, když někde nastane probuzení a nevím, jak ostatní, ale minimálně mě to povzbudilo, abych tomu šel naproti i pro Českou republiku.

IMG_2927.JPGV neděli nastal ten dlouho očekávaný den, kdy jsme měli konečně dobýt náš nejvyšší cíl, hrad Trosky. Ani dřívější vstávání, ani mlha hustá jaké u rybníčku Brčálníčku a ani vytrvalý déšť nás od toho neodradili, a takIMG_2951.JPG jsme si to už brzy štrádovali alejemi hrušek a švestek nahoru, na horu, na které se tyčí dva čedičové sopouchy se jmény Panna a Baba. Nakonec jsme je dobyli a přestože výhled nebyl zcela přesvědčivý a vrcholky Ještědu, Krkonoš a dalších jsme v husté mlze mohli jen tušit, stálo to za to :-) Pak už jen tuňákový salát, úklid a cesta na vlak. Díky Bohu za další pěkný výjezd a za tak pěkné stvoření, které jsme mohli všude kolem vidět!!!

Torpas

Všechny fotky si můžete prohlédnout na
http://picasaweb.google.com/odrostkspraha/20091011TroskySOdrostem#

Krátké video z dobývání skalní sluje:

3 Comments to "Odrost dobyl Trosky"

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.