Jak bylo na jarňácích 2012 ve Smržovce

By: Mayo Date Posted: February 11, 2012

Tyto jarní prázdniny byly neobvyklé neobvykle zimním počasím. Bylo nás 14 až 15. Ába, Anežka, Ráchel, Čenda, Jáchym, Tim, David H., Janek a z vedoucích Áňa, Anička, Jana, Maruška, David B., Mayo a nakonec i Ota. Měl jsme se pěkně, takže pokud jste se za nás modlili, děkujeme. Zajímá-li vás, co o různých činnostech napsali jednotliví účastníci, můžete číst dále.

m

Bydlení

Byli jsme ubytováni v příjemné chatce. Holky musely spát v přízemí v obýváku, kde byla velká kamna a většinou jsme tam pobývali. Kluci spali v prvním patře, odkud vedly roury dolů do obýváku. Někteří kluci měli velmi smradlavé ponožky a použili je jako aromatické bomby vedené rourami i k holkám. Bylo tam docela teplo.

Ian

m

Topení

Na letošních jarňácích nás zastihla tuhá zima. Z nemilých -9 stupňů jsme místnost, ve které spaly holky, vytopili až na +20° C – to však až po 5 dnech :-) . Tato rekordní teplota nám však vydržela asi hodinu, když venku téměř tálo (při -6 stupních). Holky se na přikládání po hodině střídaly i v noci, aby netrpěly zimou. Zvládly to celkem dobře.

anonymka

Programy

Každý večer jsme měli program, před kterým jsme měli možnost říct verš, který jsme se přes den naučili. Na programu jsme si řekli, co jsme za poslední dny zažili s Bohem. Potom následovaly chvály, které jsme si všichni určitě moc užili. Když skončily chvály, tak měli vedoucí na každý večer připravené improvizující slovo o nějakém misionáři nebo člověku, který se zázrakem dostal k Bohu. Nakonec jsme si zahráli hru, u které jsme se všichni bavili.

anonymka
(Pozn. red.: Jmenovitě jsme mluvili o Dereku Princovi, Jackie Pullingerové, Johnu Wesleym a Jarmile Dobiášové.)

Učení se veršů z Bible

Mohli jsme se učit verše z Bible, přesněji žalm 65. Každý den jsme se učili tři verše. Předposlední den bylo zkoušení. Porod, ale nakonec všichni, kdo se verše naučili, si mohli za 50 Kč koupit zákusky v cukrárně. Téměř všichni se verše naučili, což se líbilo nám i paní prodavačce, která z toho měla kšefty.

David H.

Hry

Vždycky po slově se hrály hry. Někdy, když jsme byli na výletech, Mayo nás nové učil. Her bylo dost a vypíši ty, které se hrály nejvíc. Byly to: parlament, znamení, jojo, kontakt a eskymácká honička. Všechny hry byly dobré, ale některé byly ztrapňující :-) . Hry se hrály docela s ochotou. Mě ty hry bavily dost.

Čenda Rykl
(Pozn. red.: Ještě je záhodno zmínit rugby, k jejichž hraní se však nedalo přemluvit žádné děvče. A přitom došlo jen k zadupání čepice do sněhu (i když jsme ji hledali dlouho a snaživě, zůstala tam), rozbití zámečku u rovnátek, rozkousnutí dásně a ke krvácení z nosu. Všichni jsme si to moc vychutnávali.)

m

Jídlo

Nejvařícnějšími osobami byly Jana a Maruška. Vařily i Áňa a Anička. Dorosťáci mívali službu. Jedli jsme třeba polévku, čínu, zapečené špenátové těstoviny a palačinky. Poslední večer jsme měli ještě banány s čokoládou. Jedli jsme si docela honosně, ale to je prostě ta naše západní kultura.

Mayo

Sjezdování

Shledali jsme za velice důležité sdílet s vámi naše zážitky, postřehy a naše duševní rozpoložení ze zimních radovánek, prožitých na lyžařské sjezdovce a v naší horské chatě ležící v malebné vesničce při kraji Jizerských hor. Vidouce, že náš lyžařský a snowboardařský um dosáhl už téměř dokonalosti, jsme se vydali vstříc novým dobrodružstvím, která bohužel často končila pádem z vleku, srážkou s robou či ulomením kotvy. Přes všechny tyto trable a strasti jsme si nenechali vzít dobrou náladu a patřičně jsme si svůj pobyt vychutnali, vzhlížíce vstříc novým zítřkům.

DJ RYBUK
(Pozn. red.: Z vleku jsem spadl jen jednou, kotvu jsme neurvali a s rolbou měla co do činění jen jedna vedoucí jí svážená ze sjezdovky dolů, protože se jí udělalo špatně.)

Bazén

Ve středu jsme byli v bazéně v Liberci. Šli tam všichni kluci a Maruška. Toto nebyl Babylón, ale jiný bazén. Byly tam dva tobogány, venkovní víry a vlny, velký bazén, sauna, vířivka a tak dále. Byl tam i Kamil a jezdil s námi na tobogánu. Naučil nás hodně nových věcí. Jezdil s námi ve vláčku. Některé jízdy byly rychlé. Stříbrný tobogán byl rychlý a červený tobogán byl pomalý. Když nás bylo na červeném tobogánu hodně, tak to byla hrozivá jízda :-) .

Tim

KFC

V úterý jsme jeli na výlet do Liberce. Rozdělili jsme se na dvě skupiny. Jedna šla do bazénu a druhá do KFC. Do KFC šly téměř všechny holky. Společně jsme si zahrály Bang a Krávy. Potom jsme si dvě a půl hodiny povídaly.
Nejvíc se mi líbily společné hry ve vlaku i v chatě.

anonymka

Modlitební procházka

Na jedné z procházek jsme chodili po Smržovce. Zastavili jsme se blízko nějakého místa a modlili jsme se za různé věci, např. proti rasismu, za policii, aby lidi hledali jinou zábavu než v místním discoklubu a podobně.

anonymka
(Pozn. red.: Ještě jsme se modlili za místní katolíky z kostela sv. archanděla Michaela, kazatelskou stanici CB a základní školu.)

m

Tady jsou ještě dva zachované výtvory z jedné hry, kde bylo potřeba napsat alespoň dvacetislovný příběh ze slov začínajících na “m”:

Máma myla malého Míšu. Míša měl mobil. Mokrý mobil. Míša mečel: „Méé. Méé, můj mobil.“ Míša měl mobil moc mokrý. „Méé.“

Máma má malé mleté míchané maso mezi mobilem, metličkou, majonézou, melounem, mýdlem, mákem, makovníkem, moukou, mandlemi, makaróny, müsli, mlékem, medovníkem, medem.

m

Další fotky najdete tady.
(Za popisky k fotkám patří dík Áně a Aničce, za část fotek Anežce.)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.